مزنه ی طلا چیست

مزنه ی طلا چیست

جهت مشاهده ویدیو کلیک نمایید

مظنه چیست؟

اگر به بازار طلا رفته باشید، حتماً این جملات را شنیده‌اید «مظنه چنده؟ بذار مظنه را بگیرم». مظنه یک اصطلاح است که در بازار طلا و طلافروشی‌ها زیاد شنیده می‌شود. مظنه یک واژه عربیست، این واژه در زبان عربی به معنی گمان و پندار می‌باشد اما در زبان فارسی به معنی بها و نرخ است.

منظور از مظنه در بین بنکداران طلا و زرگران، همان قیمت یک مثقال طلای 17 عیار در بازار می‌باشد. اشتباه نکنید؛ مظنه واحد وزن طلا نیست بلکه قیمت یک مثقال طلای ۱۷ عیار ( خلوص ۷۰۵ ) است. بنابراین مفهوم مظنه و قیمت مثقال طلا، با یکدیگر برابر هستند. مظنه بیشتر بین خود دلالان بازار و بنکداران که حجم بالایی از طلا را خرید و فروش می‌کنند، رایج هست و بین خود از این اصطلاح استفاده می‌کنند. مظنه، همه چیز را راجع به قیمت طلا بیان می‌کند و راحت‌تر از مثقال طلا یا قیمت مثقال طلا در دهان می‌چرخد. تنها نکته‌ای که باید اشاره کنیم، این است که مظنه فقط در ایران و در بین زرگرها متداول است اما اصطلاح مثقال طلا در بین کشورهای عربی و ایران مرسوم است. این بدین معناست که وقتی شما به کشور امارات سفر کردید و از طلافروشی‌ها مظنه را بپرسید، آقای طلافروش منظور شما را متوجه نمی‌شود اما اگر بلافاصله مثقال طلا را بپرسید، سریع قیمت به روز طلا را به شما می‌دهند. مثقال طلا در ایران و کشورهای همسایه به یک معناست.

 
 

فرمول تبدیل مظنه به یک گرم طلا ۱۸ عیار

ترازوهای دیجیتالی طلافروش‌ها که در طلافروشی‌ها و جواهرات موجود هستند و هرچند وقت یک بار توسط اتحادیه‌ی مربوطه صحت این ترازو ها سنجیده می‌شود، ارقام را به صورت استاندارد بین المللی گرم و میلی گرم نمایش می‌دهند و درون ترازوها چیزی به نام مثقال وجود ندارد اما قیمت طلا از گذشته‌های دور تا به امروز، روی قیمت یک مثقال مانده است. از طرف دیگر در کشور ما، طلایی که خرید و فروش می‌شود، طلای ۱۸ عیار می‌باشد و معادل خلوص ۷۵۰ است. از این رو طلا فروشان برای خرید و فروش طلا در معاملات خود به قیمت دقیق طلای ۱۸ عیار نیاز دارند. به همین دلیل در فاکتورهای طلا و حسابداری ابتدا قیمت یک مثقال طلا را می‌نویسند و سپس آن را به قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار تبدیل می‌کنند و بعد از آن خرید و فروش را با قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار انجام می‌دهند. بنابراین لازم است قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را از روی مظنه حساب کنیم.

 
 

از آنجایی که مفهوم مظنه با قیمت مثقال طلا برابری می‌کند. در مقاله ” مثقال چیست؟ ” به صورت کامل محاسبه قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار از قیمت مثقال طلا را بیان کردیم. امّا در اینجا نمی‌خواهیم وقت شما را بگیریم و برای اینکه محتوای سایتمان بیشتر شود، مطالب تکراری بیان کنیم. سراغ اصل مطلب می‌رویم و به شما یک کد یا یک عدد طلایی می‌دهیم تا همانند طلافروشان، شما هم از آن استفاده نمایید.

عدد طلایی تبدیل مظنه به گرم = ۴.۳۳

عدد طلایی ۴.۳۳ جادو می‌کند. فقط کافی است مظنه را بر این عدد تقسیم کنید تا قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار را بدست بیاورید. به همین سادگی!! به‌عنوان مثال اگر مظنه برابر ۱,۸۶۲,۰۰۰ تومان باشد، طلا گرمی چند است؟؟ اگر مظنه را که ۱,۸۶۲,۰۰۰ است بر عدد طلایی ۴.۳۳ تقسیم کنیم، قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار، ۴۳۰,۰۰۰ تومان می‌شود.

جهت مشاهده ی کلیپ کلیک نمایید